Hakan Akkaya: Örnek Gösterilmek Mutluluk Verici

Hakan Akkaya: Örnek Gösterilmek Mutluluk Verici

Genç yetenek Hakan Akkaya tesadüfen başladığı tekerlekli sandalye eskrim sporunun Türkiye’deki öncü ismi. Spora 2013 yılında başlayan Hakan Akkaya Türkiye’de tekerlekli sandalye eskrim branşı olmadığı için uluslararası müsabakalara özel izinle katılmış. Uluslararası arenada yakalamış olduğu başarılar sonucunda da Türkiye’de branşın açılmasına önayak olmuş.

İşte onun hikâyesi.

*

Sizi yakından tanımak isteyen sporseverlere kendinizi nasıl anlatırsınız? Hakan Akkaya kimdir?

7 Mart 1995 tarihinde Bursa’nın Nilüfer ilçesinde doğdum. 3,5 yaşında evimizin terasında oyun oynarken sokak tellerine değmem sonucu elektrik akımına kapıldım, oluşan kangren neticesinde de iki ayağımı diz altından kaybettim. 4,5 yıldır tekerlekli sandalye eskrim yapıyorum. Son 2,5 yıldır ülkemizi milli takım sporcusu olarak uluslararası müsabakalarda temsil ediyorum.                       

Maalesef yakın zamana kadar aileler engelli çocuklarını genelde eve mahkûm ediyordu. Onları toplumsal hayattan soyutlama yolunu tercih ediyordu. Ama sizin gibi sporcuların elde etmiş olduğu başarılar duyuldukça, görüldükçe engelli çocuğu olan ailelere de bir umut bir ışığı doğdu. Senin spora başlama yolculuğun nasıl gerçekleşti? Bu süreçte neler yaşadın?

Evet, sizin de dediğiniz gibi aileler engelli çocuklarını toplumsal hayattan soyutluyorlardı. Hatta engelli çocuğunu utanç kaynağı olarak gören aileler dahi mevcuttu. Son zamanlarda engelli sporlarında ve farklı konularda engellilerin başarı göstermesi, ailelere umut olmasının yanı sıra toplumda insanların engellilere bakış açısını da değiştiriyor. Bu konuda insanlara örnek gösterilmek beni mutlu ettiği gibi gelecek müsabakalarım için bana ayrı bir motivasyon veriyor.

Eskrim sporunu seçmen bilinçli bir tercih miydi yoksa tesadüf eseri mi bu sporu seçtin?

Ben spora 2013 yılında Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezinde şoförlük yapan bir ağabeyimizin tavsiyesi üzerine başladım. Bana merkezde tekerlekli sandalye eskrim yapıldığını söyledi ve gelip görmemi istedi. Gittim, antrenör ile görüştüm. Sporu ciddi anlamda yapmak istediğimi söyledim ve böylece spora başlamış oldum. Aynı dönem içerisinde tekerlekli sandalye basketbol antrenöründen de teklif aldım. Ancak eskrim antrenörüne eskrimi bırakmayıp sonuna kadar gitmek üzere söz vermiştim. Sporu yapmaya başladıktan 2,5 yıl sonra Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nda tekerlekli sandalye eskrim branşı açıldı.

Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de tekerlekli sandalye eskrim sporunun kurulmasına da önayak oldun. Bu konuda neler anlatırsın? Bu süreçte milli takım olmadan uluslararası müsabakalarda bireysel olarak yarıştın. Bu ilginç durumu bizimle paylaşır mısın?

Ben 2013 yılında eskrime başladım. Ancak ülkede tekerlekli sandalye eskrim branşı olmadığı için milli takıma girip uluslararası federasyonun faaliyet takvimindeki müsabakalara katılamıyordum. Ülke içerisinde branş açılması için yapmadığımız şey kalmadı diyebilirim. TBESF’ye yazılar yazdık, birçok görüşmeler yaptık ama sonuç alamadık. Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Akif Cağatay Kılıç ile Bursa ziyaretinde görüştük, durumu anlattık. Oradan da uzun süre sonuç alamadık. Son olarak IWAS’a bir yazı yazdık onlar bizi müsabakalara kabul ettiler. Bu kabulden sonra benim şimdiki kulübüm  Nilüfer Belediyesi müsabaka masraflarımı karşıladı ve milli sporcu gibi Hollanda, Stadskanaal U23 Dünya Sampiyonası’na gittim ve flörede dünya şampiyonu oldum. 2015 yılının Haziran ayında Arif Ümit Öztürk Federasyon başkanı seçildi. Yaptığı ilk şey bizim branşımızı açmak oldu.

Bize bugüne kadar elde etmiş olduğun başarılardan bahsedebilir misin? Şu an dünya sıralamasında kaçıncı sıradasın?

2015 yılında milli takım öncesi ve sonrası çok fazla derece ve madalya kazandım. Başlıca söylemem gerekirse; 2015 Hollanda U23 flörede dünya şampiyonu oldum. 2015 Birleşik Arap Emirlikleri, Sharjah flörede 3. olup bronz madalya kazandım. Bu yıl da Polonya Varşova’da U23 flöre dünya şampiyonu olarak ülkemize altın madalya kazandırdım. Şu anda U23 dünya sıralamasında klasman lideri durumundayım. Büyükler dünya sıralamasında 20. sıradayım.

Okuyucularımıza bir mesajın var mı?

Engelli olsun olmasın, herkesi spor yapmaya çağırıyorum. Özellikle engelli çocuğu olan ailelerin mutlaka çocuklarını bir spor branşına kaydettirsinler. Benim çocuğum yapamaz demesin hiç kimse. Muhakkak her insanın yeteneğine göre bir spor vardır. Ben spora tesadüfen başladım ve çok sayıda madalya kazandım. Kazandığım madalyaları şehitlerimize armağan ediyorum.