Sporun Normali Anormali

Sporun Normali Anormali

Farkında mısınız, Limitsiz Spor Dergisi’nin her sayısında, web sitemizdeki her haberde çok büyük başarı hikâlerine yer veriyoruz. Biz öyle tercih ettiğimiz için değil, başarıların görmezden gelinemeyecek kadar büyük oluşundan.

Dünyanın her yerinden Türkiye’ye madalya yağıyor. Hangi branşa başınızı çevirseniz bir başarı hikâyesi, hangi yöne baksanız müthiş bir spor serüveni… Bu başarılar o kadar görkemli, o kadar göz önünde ki, asıl başka yerlerde nasıl bu kadar görmezden gelindiğine şaşmak gerek.

Elbette engelli sporlarından söz ediyorum. Hani adları “Ah, evet onlar da çok başarılıymış.” diye arada bir duyulan sporcularımızın başarılarından…

Egemenlik kendini normal ilan etmek için çok kullanışlı bir kavram: Egemensen kendini “normal” görürsün, bazı insanları kendine kıyasla normalden saymayarak “engelli” kategorisine koyarsın, sonra da o insanların senin asla yapamayacaklarını yapmasına “mucize” dersin.

Ne kadar saçma değil mi?

Oysa spor, spordur! Mücadele mücadele, yarış yarış, madalya madalya, şampiyonluk şampiyonluktur. Sporun normali anormali, eğrisi düzgünü olmaz.

Sporda her başarı çok çalışmanın, kıyasıya bir mücadelenin ürünüdür, aynı derecede zor ve kıymetlidir.

Sizlere önerim engelli sporlarını, herhangi bir spor karşılaşmanı, yarışmasını, mücadelesini nasıl izliyorsanız, aynı şekilde izleyiniz. Sporu izlemeyi seviyorsanız, bunu da seveceksiniz.

Elbette, izleyin diyorum da, izleyebilmek için bu mücadelelerin bir yerlerde yayınlanıyor olması, bu yayınların duyurulması, branşların büyük spor ailesi içinde bilinir olması, insanlara bu sporları da izlemesi için neden ve olanak sunulması gerek.

Burada engelli spor federasyonlarına çok büyük iş düşüyor.

Özellikle Londra 2012’den itibaren engelli sporları tüm dünyada daha görünür, izlenir bir yer edinmeye başladı. Türkiye’de de izlenmemesi için hiçbir neden yok.

Yeter ki federasyonlarımız sporcu kazandırma, modern iletişim olanaklarını kullanma, sponsorları bu oyuna dâhil etmeyi kendi görevlerinin birer parçası gibi görebilsin.

Organizasyon kalitesinden madalya sayısına nasıl bir hızla ilerleyeceğimizi asıl o zamana göreceğiz.