U23 Milli Takımı Dünya İkincisi

U23 Milli Takımı Dünya İkincisi

TS BASKETBOLDA TARİHİ BAŞARI

U23 Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımız tarih yazmaya devam ediyor.

Ocak ayında İtalya'da oynanan Avrupa Şampiyonası’nda kazanılan şampiyonluktan sonra 8 - 18 Haziran tarihinde Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen dünya kupasında da fırtına gibi esti.

Grup maçlarını kayıpsız atlatan A Millilerimiz Çeyrek finalde Fransa’yı 60 : 54 yarı finalde Avustralya’yı 60 : 52 yenerek finalde Büyük Britanya ile eşleşti. Şampiyonluk parolasıyla çıktıkları final maçında millilerimiz salondan 54 : 43 yenik ayrılarak dünya ikincisi oldu.

Takım sporlarında en önemli başarılardan birini yaşatan U 23 Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı Antrenörü Kemal Okur duygularını şöyle ifade etti: “Takımımız Ocak ayında Avrupa Şampiyonu olarak aslında gücünü ortaya koymuştu. Dünya şampiyonasında da kupanın favorilerinden birisi bizdik, diğeri de Büyük Britanya idi. Hiç yenilmeden finale geldik. 7 müsabakayı üst üste kazandık. Finalde ilk periyotlarda çok iyi başladık. Savunma sistemimiz etkili olunca rakip sayı yapamadı ama sonradan taktik değişti. Neticede Büyük Britanya’ya yenildik. Dünya ikinciliği U23 gençler kategorisinde ilk defa elde edilmiş en iyi derecemiz. Daha önceki iyi olan derece Adana’da dünya şampiyonasında beşincilik olarak gerçekleşmişti. Bundan sonra daha emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz.”

Uztürk: “Gurur Duyuyorum”

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, şampiyonanın çok çetin geçtiğini belirterek, dünya ikinciliği derecesinin bu branşta yakalanan en büyük başarı olduğunu söyledi. Uztürk, dünya şampiyonalarının kolay organizasyonlar olmadığını vurguladı.

Millilerin ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koyduğunu dile getiren Uztürk, şöyle devam etti:

“Onlarla gurur duyuyorum. Ülkemize dünya ikinciliği ile döneceğiz. Daha önce U23’te aldığımız en iyi derece dünya beşinciliğiydi. Altın madalyayı kaçırdığımız için üzgünüz. Büyük Britanya’yı Avrupa şampiyonasında hem grupta hem finalde yenerek şampiyon olmuştuk. Burada da arzumuz kazanmaktı ama mümkün olmadı.” Uztürk, şampiyona boyunca tribünlerde kendilerine destek veren Türk taraftarlara teşekkür etti. Onlar sayesinde kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini anlatan Uztürk, “Bize muhteşem bir tribün desteği verdiler. Herkese müteşekkiriz.” dedi.