Yelkenler Fora Tam Yol İleri

Yelkenler Fora Tam Yol İleri

Mayıs ayında Türkiye’de ilk kez paralimpik yelken yarışları gerçekleştirildi. Erkeklerde Hüseyin Akbulut, kadınlarda ise Miray Ulaş şampiyon olarak tarihe geçti. Bu vesileyle biz de bu iki genç sporcuyu yakından tanımak istedik.

HÜSEYİN AKBULUT

Sizi tanıyabilir miyiz?

1987 Ankara doğumluyum.  4 yaşımdan bu yana Marmaris’te yaşıyorum. 8 yaşımdayken kiracısı olduğumuz evimizin balkonunda oyun oynarken balkona çok yakın olan yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılarak ağır yaralandım. Uzun süren tedavilerin sonucunda sağ elimi ve 4 ayak parmağımı kaybettim.

Yelken sporuna başlama öykünüz nasıl gerçekleşti?

Çocukluğumdan itibaren Marmaris’te yaşadığım için çevremde çok denizci vardı. Bu ağabeylerin anlattığı hikâyelerle büyüdüm. Zaten doğa sporlarına çok meraklı birisiyim. Su sporlarına yüzmek ve dalış haricinde ilgim yoktu. Yelken sporuna 2012 yılında Volkan Hatunoğlu ile başladım ve ardından hocaların hocası olarak bilinen Cumhur Gökova da bize katıldı. Kısa zamanda hocalarımın destek ve ilgisiyle çok yol kat ettik. 2014 yılında tüm eğitimlerimi ve sınavlarımı vererek yelken ve yat eğitmeni oldum.

Doğa sporlarının genelinin maliyetli olduğunu biliyoruz. Yelken sporu bunların başında geliyor. Çalışmalarınızı nerede, hangi imkânlarla sürdürüyorsunuz? Bu konuda yaşanan eksikler, ihtiyaçlar neler? Yeterince destek bulabiliyor musunuz?

Bu işe ilk başladığımda dünyanın en büyük imkânı bizimleydi aslında. Marmaris’in denizi ve rüzgârı bu iş için çok ideal. Maddi olarak uzun süre hiç destek görmedik, ekipman konusunda büyük sıkıntılar yaşadık. Gittiğimiz kapılar genelde yüzümüze kapatıldı. Yılmadık, kendi imkânlarımızla bu işi sürdürdük. Bunu yaparken bile “Engelliler bu işi yapamaz boşuna uğraşmayın”  gibi söylemlere maruz kaldık. En sonunda özel birkaç şirket sponsor oldu, bir tane tekne ve birkaç yarışımızı finanse ettik. Teknik kıyafet ve ekipman konusunda yine kendi bütçemizle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Doğa sporları gerçekten çok pahalı ve başarılı olabilmek için de çok fazla mesai harcamanız gereken sporlar. Yelken haricinde teknik dağcılık ve kaya tırmanışı yapıyorum, bu sporlarda çok pahalı maalesef. Bazen kızıp “acaba satranççı mı olsaydım” diyorum. Bu konuda özel firmalara daha çok görev düşüyor aslında. Devletin yetersiz kaldığı yerlerde sektörde iş yapan büyük firmaların sosyal sorumluluk projelerinde paralimpik yelkene destek vermesi gerekir.

19-25 Haziran arasında Almanya’da dünya şampiyonasına katılacaksınız. Şampiyonadan beklentileriniz nedir?

Rio 2016 Paralimpik Oyunları’na gidebilmek için çok çalışmıştım. Fakat eski TBESF yönetimi 2015 yılında Melbourne’da yapılan dünya şampiyonası için tekne kiralamayı unuttuğundan olimpiyat puanı alamadım ve olimpiyatlara gidemedim. 2012 yılından bu yana hemen hemen her hafta denizde antrenman yapıyor yat yarışlarına katılıyorum. Almanya’daki şampiyona uluslararası düzeyde ilk yarışım olacak, çalışmalarımın karşılığını orada göreceğiz. 39 ülkenin katılacağı bu yarışta hedefim ilk 5 içinde yarışı tamamlamak. Bunun için de elimden gelenden çok daha fazlasını yapacağım.

Yelken sporunun size en büyük katkısı ne oldu?

Yelken hem ekip olarak hem de tek başına yapılabilen bir doğa sporu. Yelkende 12 kişilik bir takımda tek bir kişi gibi hareket ederek başarılı olmayı, ekip ruhunu öğreniyorsunuz. Bireysel olarak yarıştığınızda yaptığınız her hata ya da her doğru hamleyle başarıda başarısızlık da size ait. Yelken yarışçılığı hızlı karar vermeyi, taktik düşünmeyi ve en önemlisi de özgüvenin yükselmesini sağlıyor. Yani koşarken satranç oynamak gibidir yelken yarışçılığı.  

MİRAY ULAŞ

Biz seni şampiyon yüzücü olarak tanıyoruz. Yelken sporuna başlaman nasıl oldu?

Yelken sporuna iki yıl önce Sedat Çelikcan hocam sayesinde başladım. İki yıl boyunca da hem yüzme hem de yelkeni yürütmeye çalıştım ama okulumdan dolayı bir süre ara vermek zorunda kaldım.

Hocaların seni çok yetenekli, komple bir sporcu olarak tanımlıyor. Yüzmede gösterdiğin başarıları yelkende de elde edeceğini söylüyorlar. Bu bağlamda, yapmakta olduğun çalışmaları bizlerle paylaşır mısın?

İstanbul’da okuduğum için yelken antrenmanları yapamıyordum. Türkiye şampiyonası için Mersin'e geldim, şampiyona öncesi bir kaç antrenman yapma şansım oldu. Şampiyonadan sonra tekrar İstanbul’a döndüm ve yine antrenman yapamadım ama şimdi milli takım kampında Almanya için çalışmalara başladık.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor’a transferin sana ne gibi avantajlar kattı?

2016'nın Temmuz ayında İBB’ye transfer oldum. Yüzmede çok destekleri oldu. Yüzme antrenörüm Fatih Kurt'u tanıma şansım oldu. Fatih hocamın çok desteği çok emeği var onun sayesinde zorlu bir yıl atlattım.

Yüzme ile yelkeni kıyaslayacak olursan senin için hangisi daha öne çıkıyor? Kendini hangisine daha yakın hissediyorsun?

İkisi de benim için çok önemli yüzmenin de yelkenin de benim için yeri çok ayrı, aralarında seçim yapmam çok zor.

Önümüzde dünya yelken şampiyonası var. Şampiyonadan beklentilerini ve gelecek hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Almanya'daki dünya şampiyonasında derece yapmayı çok istiyorum ve ilk üçe girebilmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Tabii ki hem yüzmede hem yelkende daha büyük hedeflerim var ama şimdiki hedefim Almanya dünya şampiyonasında derece yapmak.

Mersin’deyken yüzme antrenörünün ablan Merve Ulaş olması senin için bir avantaj sağlıyor muydu?

Ablam Merve Ulaş ile çalışmanın çok büyük avantajı vardı. O olmasaydı başarı sağlayamazdım. Çok desteği çok emeği var üzerimde. İyi ki var iyi ki antrenörüm oldu. Her zaman yanımda oldu. Ablam ve ailem olmasaydı yapamazdım.

İletmek istediğim bir mesajın var mı?

Hayatım boyunca hep spor vardı. İleride de hayatımda hep spor olacak. Herkesin bir sporla uğraşmasını tavsiye ederim.

*

Dilerseniz sözü antrenörünüz Volkan Hatunoğlu’na verelim.

Paralimpik Yelken Projesini nedir? 

Paralimpik yelken projesi yüzde 40 bedensel engel oranına sahip, 12 aylık bir süre boyunca uzman eğitmenler kanalıyla temel yelken eğitimi verilmesi, yetenekli ve istekli engelliler ile paralimpik oyunlara katılacak yelken milli takımı sporcuları yetiştirme projesidir. Proje dezavantajlı bireylerin eğitim, spor, beceri kazanma, nitelik artırma, sosyal uyum gibi faaliyetlere erişmelerinin ve katılım düzeylerinin artırılması, yaşam kalitelerinin spor aracılığıyla iyileştirilmesi amaçlarını taşımaktadır. Projenin temel hedefi, yelken gibi çok yönlü bir takım sporuyla genç yaşta tanışan engelli çocukların özgüvenlerinin, zoru başarma konusunda güdülendirilmesinin ve takım çalışmasına yatkınlıklarının artırılması, bunu yaparken de topluma adapte olabilme ve sosyal uyum yeteneklerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Paralimpik Yelken Projesi’ne katılım yüzde 40 bedensel engel oranına sahip tüm dezavantajlı bireyler için ücretsizdir. Projenin eğitmen ve tesis ihtiyaçları Gökova Yelken Akademisi, ekipman ve diğer giderler sponsorlar tarafından finanse edilmektedir.

Hocam siz zamanınızın çoğunu Hüseyin’in çalışmaları için harcıyorsunuz. Bize Hüseyin hakkında neler anlatırsınız?

Projenin başladığı ilk gün yelken sporunun zorlu doğa şartlarına meydan okudu. Okudu diyorum çünkü 12 ay süresince kimi bireylerin evlerinden dahi çıkmak istemediği kötü hava şartlarında (fırtına, yağmur, soğuk vb.) yelken açarak mücadele etti. Başarma hırsı ve isteği, çalıştığımız diğer milli takım sporcuları ile kıyaslandığında daha yüksek. Elde ettiği başarılar yelken sporunda kariyer yakalamasını sağladı. Yat sınıfında diğer bireylerle aynı statüde birlikte yarışmakta, ekip içerisinde kimi zaman engellini unutturan enerjiye sahip. Bedensel engelli yelken Türkiye şampiyonu oldu.  Bu ülke tarihinde bir ilk. Bu başarısı kendisinden sonra gelen sporcu arkadaşlarına yol gösterecek.

Gelecek hedeflerinizde neler var?

Yelken eğitimi almak ve yarışmak isteyen uygun şartlardaki sporcu adaylarına eğitim verme arzusundayız. 2020 yılına kadar sporcu kadromuzu ve tekne filomuzu 10’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bedensel engelli bireylerin yelken sporu yapmalarına uygun yüksek standartlarda tesisleşmeliyiz. Toplumsal bilinç düzeyini bedensel engelli birey nasıl yelken sporu yapabilirden, sıradan hale getirir başarılara ulaşmalıyız. Paralimpik oyunlarına yelken branşında temsil hakkı kazanıp, kürsüye çıkacak sporcular yetiştirmeliyiz. Bedensel Engelli Bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek devletin olduğu kadar toplumunda görevidir.